Дослідження інституту SIPRI: імпорт зброї в Європу зростає, експорт з росії — падає

ЗРК Patriot американського виробництва є дуже популярним в європейських країнах. Фото: Petras Malukas/AFP

З початком широкомасштабної війни росії проти України країни Європи значно збільшили обсяги імпорту озброєнь, підрахували дослідники (SIPRI).

Як інформує портал DW, війна росії проти України здійснює значний вплив на світову торгівлю зброєю. Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) у своїй щорічній доповіді порівняв останній період 2019–2023 років із 2014–2018 роками і виявив низку кардинальних змін, повідомляє АрміяInform.

При тому, що глобальний обсяг міжнародних поставок зброї за останні п’ять років незначно знизився — на 3,3% — європейські держави майже вдвічі збільшили імпорт основних видів озброєнь (+94%). Набагато більші обсяги озброєнь надходили в Азію й Океанію, а також на Близький Схід, де розташовані дев’ять з десяти основних імпортерів.

Джерело: База даних Стокгольмського міжнародного інституту
дослідження проблем миру (SIPRI). Березень 2024 року. Інфографіка
АрміяInform

Експорт США та Франції зростає

Якщо порівнювати з торішньою доповіддю, у трійці лідерів з експорту озброєнь відбулася одна зміна. Як і раніше, першу позицію впевнено утримують Сполучені Штати, чий експорт за останні п’ять років зріс на 17%. Це, зокрема, призвело до збільшення з 34% до 42% їхньої частки в загальному обсязі світового експорту озброєнь.

У 2019–2023 роках США поставили основні озброєння в 107 держав, що більше, ніж за всі попередні п'ятирічні періоди, і набагато більше, ніж у будь- якого іншого експортера зброї.

«У той час, коли економічному та геополітичному пануванню США кидають виклик держави, що розвиваються, Америка посилила свою глобальну роль постачальника зброї — важливий аспект своєї зовнішньої політики — експортуючи більше зброї в більшу кількість країн, ніж будь-коли в минулому», — зазначив Метью Джордж, директор програми озброєнь SIPRI.

Джерело: База даних Стокгольмського міжнародного інституту
дослідження проблем миру (SIPRI). Березень 2024 року. Інфографіка
АрміяInform

Важливо, на думку аналітиків, й те, що саме на США припадає близько 55% імпорту озброєнь імпортованих європейськими державами у 2019–2023 роках, що на 20% більше, ніж у попереднє п'ятиріччя. Рішення європейських країн НАТО про імпорт озброєнь зі США визначаються багатьма чинниками — технологічними, військовими, фінансовими — і, зокрема, необхідністю
підтримувати трансатлантичні відносини, наголошується в документі.

«Якщо в найближчі роки трансатлантичні відносини зміняться, політика європейських держав в галузі закупівель озброєнь також може зазнати змін», — вважає директор SIPRI Ден Сміт.

На друге місце серед експортерів, потіснивши росію, вийшла Франція, чий експорт озброєнь зріс на 47%, а частка в загальносвітових поставках зросла до 11% (у 2014–2018 рр. — 7,2%). Зростання французького експорту озброєнь відбулося переважно внаслідок поставок бойових літаків в Індію, Катар і Єгипет. Найбільшим імпортером французької зброї стала Індія, на частку якої припало майже 30% військових поставок із Франції.

російський експорт скоротився майже вдвічі

росія в рейтингу світових постачальників озброєнь перемістилася на третю сходинку. За 2019–2023 роки експорт озброєнь з рф скоротився майже вдвічі — на 53%. У загальносвітових поставках частка росії скоротилася на 10% і зрівнялася з французькою.

російські ЗРК С-400 і «Панцирь-С1» до 2022 року активно купували
на зовнішніх ринках. Фото: Vadim Savitsky/Russian Defense Ministry Press
Service via AP

Експерти зазначили, що протягом останніх п'яти років падіння російського військового експорту було стрімким, наголошується в доповіді. Ще однією ознакою зниження ролі росії як глобального постачальника озброєнь є те, що якщо у 2019 році москва постачала зброю у 31 державу, то у 2022 році — лише у 14, а у 2023 році — у 12.

У 2019–2023 роках трохи менш як дві третини російського експорту озброєнь припало на три держави: Індію (34%), Китай (21%) і Єгипет (7,5%). Індія і в минулому п’ятиріччі була найбільшим одержувачем російської зброї, але, як порівняти з 2014–2018 роками, експорт в Індію зменшився на 34%, в Китай — на 39%, а в Єгипет — на 54%. Експерти вважають, що в короткостроковій перспективі російський експорт озброєнь, швидше за все, залишиться значно нижчим за рівень, досягнутий у 2014–2018 роках.

Німеччина замикає першу п’ятірку

Німеччина зберегла за собою п’яту сходинку в рейтингу основних експортерів зброї. За розглянутий період її експорт зменшився на 14%, також незначно знизилася і частка країни в загально світових поставках — 5,6% проти 6,3%. При цьому Берлін разом з Парижем входять до трійки основних постачальників зброї в європейські країни. На частку Німеччини й Франції тут припало 6,4% і 4,6% відповідно.

2023 рік був особливо вдалим для німецької оборонної промисловості.

«Звичайно, це пов’язано з військовою допомогою Україні, але також, наприклад, з постачанням підводних човнів до Сінгапуру, фрегатів і корветів до Ізраїлю та Єгипту», — констатував старший науковий співробітник SIPRI Пітер Веземан.

Німецькі танки Leopard 2. Фото: Fabian Bimmer/REUTERS

Україна — найбільший імпортер зброї в Європі

Тим часом Україна стала найбільшим європейським імпортером зброї в 2019–2023 роках і четвертим за величиною у світі після того, як з лютого 2022 року не менше ніж 30 держав поставили Україні основні озброєння в межах військової допомоги.

Частка країни в глобальному світовому ринку імпорту зброї становить 4,9% в порівнянні з 0,1% за попереднє п’ятиріччя. При цьому загальне зростання військового імпорту проти 2014–2018 років становило рекордні 6633%. Основними постачальниками озброєнь Києву стали США (39%), Німеччина і Польща, відповідно 14% і 13%.

Відповідно до висновків шведських аналітиків, широкомасштабна агресивна війна росії проти України, частиною якої стали масовані повітряні удари по об’єктах інфраструктури, вплинула не тільки на зростання імпорту озброєнь для Києва, а й на структуру замовлень. Реакцією країн Західної та Центральної Європи, які побоюються розширення російської агресії, стало
зростання імпорту систем протиповітряної оборони.

Приміром, у 2023 році Польща замовила у США 48 пускових установках Patriot, 644 ракети до них, а також різноманітні датчики, допоміжне обладнання та запчастини. Загальна сума угоди оцінена в $15 млрд доларів (€13,7 млрд).

Водночас Німеччина має намір заплатити Ізраїлю майже чотири мільярди євро за новітню систему протиракетної оборони Arrow 3, спроможну вражати цілі на висоті понад 100 кілометрів. А німецькі системи ППО будуть поставлені в Австрію, Естонію, Латвію і Словенію.

«В останні два роки ми спостерігаємо значно збільшений попит на системи протиповітряної оборони в Європі, який підштовхнула ракетна кампанія росії проти України», — констатував старший науковий співробітник SIPRI Пітер Веземан.

Олег Мащенко

Кореспондент АрміяInform

Джерело