Імпорт 80% електрики: ЗМІ оцінили вплив норми на промисловість України

Фото: Getty Images З 1 червня 2024 року українці і бізнес платять суттєво більше за світло

Рішення уряду стимулює штучне збільшення попиту на аукціонах з розподілу міждержавних перетинів і є передумовою для спекулятивного зростання цін, вважають аналітики ринку.

Рішення Кабміну про імпорт 80% електроенергії для бізнесу призведе до втрати конкурентоспроможності підприємств та зупинки промисловості України. Про це йдеться у аналітичному огляді на сайті GMK Center, оприлюдненому напередодні.

“Таке рішення український бізнес зустрів із неприємним здивуванням, оскільки його ухвалили без будь-якого обговорення. І воно вже призводить до великої кількості додаткових проблем, які ускладнюють і так важку в умовах війни діяльність українських промислових компаній, що не пов’язані з критичною інфраструктурою та ОПК. Особливо сильно це б’є по енергоємних виробництвах”, – йдеться в огляді.

Аналітики вказують, що підвищення квоти змушує промисловість збільшувати обсяги імпорту електроенергії, що стимулює штучне збільшення попиту на аукціонах з розподілу міждержавних перетинів і є передумовою для спекулятивного зростання цін.

“На практиці це може призвести до штучного, навіть спекулятивного зростання попиту на імпортну електроенергію, ціна на яку може зрости до будь-якого рівня. Але задля невідключення її зможуть та будуть сплачувати лише ті підприємства, які мають мінімальні витрати на електрику в структурі собівартості своєї продукції”, – заявили виданню в компанії Інтерпайпі.

Також подорожчання поставок електроенергії неминуче призводить до зниження конкурентоспроможності продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках і, як наслідок, вимушеного скорочення рівня виробництва.

“В таких умовах подальше виробництво стає суттєво збитковим і завод не може бути конкурентоспроможними на світовому ринку металургійної продукції. Підприємство буде вимушене значно скорочувати виробництво та відправити у простій орієнтовно 1200 співробітників”, – йдеться в листі, який АрселорМіттал Кривий Ріг направив органам влади.

Окрім того, під час імпорту електроенергії необхідно витрачати додаткові кошти на її транспортування, сплачувати мита та акцизний збір.

“Це призводить до втрати конкуренції наших енергоємних підприємств. Так, наприклад ціна імпортної електроенергії для Арселор Міттал Кривий Ріг з урахуванням витрат на доставку більш ніж у два рази перевищує ціну електроенергії в порівнянні з ціною е/е, яку платять їхні конкуренти в цій галузі в країнах західної Європи”, – зазначила Ольга Буславець, експерт з енергетики, міністр енергетики (2020 р.).

Як відомо, восени 2023 року уряд затвердив положення, згідно з яким підприємствам гарантується стабільність енергопостачань, якщо обсяг імпорту електроенергії в структурі споживання складає щонайменше 30% із травня до вересня та 50% із жовтня до квітня. Але уже наприкінці травня Кабмін переграв умови, і встановив мінімальну квоту імпорту на рівні не менше 80%. Тим часом представники бізнесу закликали владу переглянути це рішення.

Нагадаємо, з 1 червня 2024 року Кабмін суттєво підвищив тарифи на електроенергію для населення – до 4,32 грн/кВт-год. Одночасно в Україні підвищили граничні ціни на електроенергію для бізнесу.

Джерело