НАТО направляє до Литви літаки-розвідники системи АВАКС

НАТО тимчасово розмістить літаки спостереження бортової системи попередження та управління (АВАКС) у литовському місті Шяуляй. Перший із двох літаків прибуде у четвер, 28 вересня 2023 р, і виконуватиме місії зі спостереження за військовою діяльністю росії поблизу кордонів Альянсу.

Про це повідомила пресслужба НАТО.

«Агресивна війна росії проти України посилила нашу увагу до безпекового середовища в регіоні Балтійського моря. Наш АВАКС може виявляти літаки та ракети за сотні кілометрів, що робить їх ключовим засобом раннього попередження для НАТО. Я дякую Литві за розміщення літака. Це важливий внесок у нашу спільну безпеку», — заявив виконуючий обов’язки речника НАТО Ділан Вайт.

У відповідь на війну росії в Україні НАТО посилило свою повітряну присутність у східній частині Альянсу за допомогою винищувачів, літаків-розвідників і танкерів. Після ударів російських безпілотників поблизу території НАТО Сполучені Штати Америки минулого тижня розгорнули чотири додаткові винищувачі F-16 у Румунії для посилення місії НАТО з контролю за повітрям. З лютого 2022 року АВАКС НАТО здійснив сотні польотів над Східною Європою для спостереження за російськими військовими літаками.

Найближчими днями АВАКС почне свої розвідувальні польоти над територією Альянсу. Планується, що місія триватиме кілька тижнів. Літаки належать флоту НАТО з 14 літаків спостереження, і базуються в Гайленкірхені, Німеччина. Для підтримки роботи літака до Шяуляю буде направлено близько 150 військовослужбовців.

Нагадаємо, під час багатонаціональних тренувань Ramstein Alloy, які відбулися в Естонії 25 і 26 вересня, авіаційний комплекс радіолокаційного виявлення і наведення АВАКС НАТО брав участь у навчаннях.

Джерело