Ursula von der Leyen, on the middle
Про це повідомляє сайт Верховної Ради України.
«… Моє серце переповнюється емоціями. Захопленням, за вашу мужність і витримку. Сумом за всі страждання, які росія завдала вашій улюбленій країні. … Але найсильнішим з усіх почуттів є вдячність. Вся Європа глибоко вдячна вам за все, що ви зробили з початку цієї жорстокої війни. Ви боретеся не лише за свою свободу, свою демократію та своє майбутнє, але й за наше. Ви боретеся за Європу. Це те, що ми болісно усвідомлюємо. … Дорогий народе України, дуже дякую.» — наголосила Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн у виступі у Верховній Ради України під час неоголошеного візиту до Києва 4 листопада 2023 року, шостого від початку повномасштабного втогргнення росії, у якому українською мовою подякувала за мужність, з якою українці захищають від російської навали не лише свою свободу й незалежність, але й спільні європейські цінності.
На стіні однієї з будівель парламенту є чудовий розпис французького художника Крістіана Гемі. Цей мурал нагадує нам про глибокі зв’язки між народом України та рештою Європи, а також про вашу мужність і рішучість. На муралі зображений герой опору України Олександр Мацієвський. Ви всі знаєте його історію. У битві під Бахмутом потрапив у російський полон. Вони змусили його копати собі могилу. І вони стратили його — в одному з надто багатьох військових злочинів цієї кровопролитної війни. Але коли Олександр дивився на своїх убивць, на його обличчі не було страху. Він зухвало стояв перед ними. І сказав два прості слова. Слова свободи. Слова гордості. Слова, які означали, що росія ніколи не виграє цю війну. І тепер на тій стіні і в серцях усіх вільних людей світу назавжди закарбовані ці слова: Слава Україні. Слава Україні.
Олександр Мацієвський став національним героєм, тому що ви всі розділяєте його дух. Усі українці виступають проти російської жорстокості. І перед вашою хоробрістю є лише одна річ, яку ми, в решті Європи, повинні зробити. А це — стояти поруч з Україною скільки завгодно. Ось чому наступного тижня ми оголошуємо наш 12-й пакет санкцій проти росії. Нові санкції включатимуть до 100 нових осіб, які входять до списку, нові заборони на імпорт та експорт, заходи щодо посилення ліміту цін на нафту та жорсткі заходи щодо компаній третіх країн, які обходять санкції. Надто довго багато хто в Європі думав, що ми можемо торгувати з росією та інтегрувати її в європейський порядок безпеки. Але це не спрацювало. І це не спрацює, допоки дії росії будуть керуватися оманливими мріями про імперію. Це важливий урок, який ви, народ України, дали нам протягом цієї війни. Отже, ми не повторимо помилок 2014 року. І ми продовжуватимемо максимально тиснути на росію, доки не припиниться агресія і доки в Україні не буде відновлено справедливий і міцний мир.
Дійсно, Європа багато чому вчиться в України. Це повідомлення, яке ви чуєте не досить часто. Народу України не потрібно вчитися бути європейцями. Ви європейці. І коли президент Зеленський виступав минулого тижня в Європейській раді, він виступав як європейський лідер. З початку війни Україна так багато довела. Ви демонструєте силу демократії. Ви демонструєте силу винахідливості. І ви демонструєте силу європейських цінностей.
І ви досягли великих успіхів, набагато більших, ніж хтось очікував від країни, яка перебуває у стані війни. Ви проводите глибокі реформи, водночас ведете повномасштабну війну. Мета справді доступна.
Україна — нація інноваторів, не лише країна великих ферм і важкої промисловості, а й яскравих молодих умів, які вже формують чисте та цифрове майбутнє України.
Так, фінансові потреби України приголомшливі. Але такий же економічний потенціал України. І Європа хоче інвестувати у вас. Ось чому ми запропонували «Український механізм» — безпрецедентний план підтримки економіки України вартістю 50 мільярдів євро. Він фінансувався б за рахунок грантів з бюджету ЄС і позик, залучених на ринку капіталу. І ми також працюємо над тим, щоб використовувати надходження від знерухомлених суверенних російських активів. Фонд підтримуватиме відновлення та реконструкцію України протягом наступних чотирьох років. З огляду на це, це було б більше, ніж будь-яка європейська країна отримала за планом Маршалла США, який відбудовував Західну Європу після Другої світової війни. І ви на це заслуговуєте, ваша країна на це заслуговує.
Найважливішим завданням зараз є якнайкраще використати ці кошти. Тому ми разом розробили План України. Завдяки цьому плану ви можете переосмислити Україну завтрашнього дня. Це ваш шанс не лише відновити, а й переробити свою економіку за допомогою узгодженого порядку денного реформ та інвестицій. Ви можете створити краще майбутнє та кращу країну для своїх молодих поколінь, продовжуючи свій шлях до членства в Європі. І план «Україна» сприятиме не тільки підтримці Європи. Він також може забезпечувати керівництво та координацію для міжнародних донорів в інтересах України. Отже, тепер ви повинні показати світові свої амбіції щодо майбутнього України.
Народе України,
Два місяці тому я вирішила завершити свою промову про стан Європейського Союзу словами Вікторії Амеліної. Вікторія Амеліна — українська письменниця, мати та правозахисниця. Вона була вбита росією під час розправи над мирним населенням у місті Краматорськ. Вікторія Амеліна вважає, що ця війна багато чому навчила українців. Ви зрозуміли, що можете покластися один на одного. І ви також дізналися, що можете розраховувати на своїх європейців. Сьогодні ми відчуваємо, що належимо до однієї сім’ї та дому, тому що, за словами Вікторії: «Дім — це місце, де ми довіряємо одне одному». Але ця війна також багато чому навчила решту Європи. І найважливіший з усіх уроків стоїть прямо перед нашими очима. Це сила цього прапора, нашого блакитного прапора з жовтими зірками, який ви вирішили принести сюди — і я дуже добре пам’ятаю церемонію — у серце української демократії, тут, у цій залі.
Можливо, ми занадто часто забуваємо, що означає цей прапор. Це означає свободу і демократію. Це означає мир і процвітання. Це символ вікових цінностей і символ надії. І ви нам про це нагадали. Ви навчаєте всіх нас справжнього значення Європи. Це дух, який веде мене сюди сьогодні. І як я, всі європейські лідери, які приїхали до Києва за понад 600 днів війни. Ми приносимо солідарність європейських громадян. Але ми не привеземо вам Європу. Бо Європа вже тут. Європа тут у вашій боротьбі за свободу. Європа тут у ваших демократичних дебатах. Європа тут у вашому опорі проти тиранії. Європа в очах усіх українців, які борються за краще майбутнє. І разом ми можемо виграти цю боротьбу. Разом ми зможемо завершити наш Союз. Разом ми можемо привести Україну до нашого спільного європейського дому. Це мрія героїв України і мучеників України. І це теж наша мрія.
Разом ми Європа. Хай живе Європа і Слава Україні”.
Залиште відповідь