Різко зріс потік військових товарів у Росію через Туреччину – ЗМІ

Фото: Анадолу (архівне фото) За перші дев’ять місяців 2023 року Туреччина повідомила про експорт 45 товарів, які США вважають “високопріоритетними” для Росії

Financial Times стверджує, що Туреччина часто є проміжним пунктом призначення для російських компаній.

Потік товарів із Туреччини до Росії товарів різко зріс цього року. Це посилює стурбованість США та їхніх союзників тим, що країна виступає як канал для постачання секретної продукції від своїх власних виробників. Про це повідомляє Financial Times.

З метою продемонструвати, що стримування цієї торгівлі стало для Вашингтона пріоритетом, Брайан Нельсон, заступник міністра фінансів США з тероризму та фінансової розвідки, цього тижня відвідає Стамбул та Анкару. Це друга поїздка Нельсона до Туреччини цього року.

Спроби припинити цю торгівлю з Росією ускладнилися, бо ці товари мають як комерційне, і військове застосування.

За перші дев’ять місяців 2023 року Туреччина повідомила про експорт 45 товарів, які США вважають “високопріоритетними” для Росії та п’яти країн колишнього СРСР, на суму 158 млн доларів. Це втричі перевищує рівень, зафіксований за той же період 2022 року, коли почалася війна Росії проти України.

Згідно з аналізом Financial Times даних із митної бази даних Trade Data Monitor, середня цифра за 2015-2021 роки становила 28 млн доларів. 45 категорій товарів, у тому числі такі товари, як мікрочіпи, обладнання зв’язку та такі деталі, як оптичні приціли, підлягають експортному контролю США, ЄС, Японії та Великобританії, спрямованому на запобігання їх ввезенню до Росії.

Туреччина та ОАЕ часто є проміжним пунктом призначення для російських компаній, які прагнуть використовувати багатоступінчасті маршрути імпорту для обходу контролю, заявив представник ЄС з контролю за санкціями. 

Офіційні дані з Туреччини показали зростання декларацій про експорт пріоритетних товарів до колишніх радянських країн – Азербайджану, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану, але статистичні відомства цих країн не зафіксували відповідного зростання імпорту. На думку аналітиків, ці великі розбіжності дозволяють припустити, що товари, які, за заявами Туреччини, призначалися для посередників, натомість транспортувалися безпосередньо до Росії.

Нагадаємо, українське міністерство закордонних справ звернулося до офіційної Анкари і чекає роз’яснень та реакції на візит представникій російської окупаційної адміністрації міста Ялта до Туреччини.

Зеленський провів переговори з Ердоганом

Джерело