Україна встановила рекорд з експорту під час війни

Фото: Getty Images Кораблі активно рухаються по обидва боки коридору у Чорному морі

Головна мета вийти не лише на довоєнні обсяги експорту, але і на більшу виручку, зазначили у Мінекономіки.

За підсумками січня Україна експортували 12 млн тонн продукції – це рекордний показник від початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомило Мінекономіки у понеділок, 5 лютого.

“Ми дуже близькі до виходу на довоєнні фізичні обсяги експорту. У січні 2024 року Україна експортувала 12 млн тонн продукції. Це лише на два мільйони тонн менше, аніж у довоєнному січні 2022 року. З них 8,7 млн тонн було вивезено морським транспортом”, – розповіла перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.

Вона підкреслила, що минулого місяця до портів Великої Одеси попрямувало перше судно, застраховане від воєнних ризиків по страховці за програмою UNITY. Вартість страховки склала 0,75% від вартості судна, що значно дешевше, ніж під час дії попереднього режиму страхування BCGI.

“Наша мета вийти не лише на довоєнні обсяги експорту, але і на більшу виручку. Це стане можливим, коли українські експортери зможуть вільно відправляти морем контейнери. А це стане можливим лише тоді, коли страховий ринок для морських перевезень відновиться. Тому для нас так важливо, що страхування стає доступнішим”, – додала Свириденко.

Програму страхування суден Unity уряд України реалізує спільно з Marsh McLennan та пулом страхових компаній на чолі з ASCOT. Вона покликана здешевити страхування морських перевезень зерна та інших продовольчих товарів в територіальних водах України. Загальний обсяг покриття за програмою становить $50 млн.

За підрахунками Мінекономіки, цей механізм дозволить здешевити вартість страхування зерна в середньому на 2,5% від вартості страхового тарифу. Це дозволить зернотрейдерам зекономити близько 100-140 грн на одній тонні вантажу, а загалом сільськогосподарським товаровиробникам це додатково принесе до 4 млрд грн.

Нагадаємо, за 2023 рік товарообіг України склав майже $100 млрд. Найбільше наша країна імпортувала товарів з Китаю – на $10,4 млрд, а експортувала до Польщі – на $4,7 млрд.

Також повідомлялося, що Україна вперше обійшла Росію у торгівлі з Німеччиною.

Джерело