За п’ятірку та прибирання — чи варто платити дитині за успіхи

Тема матеріального заохочення дітей на батьківських форумах завжди викликає запеклі суперечки. Чи варто оплачувати роботу по дому та хороші оцінки — складне питання. Ті, кому батьки давали гроші за вимиті підлоги та п'ятірку з математики, теж не можуть дійти однозначної думки. Одні кажуть, що ця практика навчила їх бути мотивованішими, цінувати фінанси, інші запевняють: грошові заохочення лише посилили концентрацію на доходах і остаточно зруйнували інтерес до навчання, інформує gazetapo.lviv.ua.

Як у будь-якої медалі, сплата дитячих обов'язків має дві сторони, свої плюси та мінуси.

Позитивні аспекти фінансової мотивації

Коли батьки приймають рішення платити дитині за допомогу по дому чи відмінну успішність, вони вірять: так дитина зрозуміє, що праця має оплачуватись. І це справді працює. Однак фінансовий консультант Сахареньєс Пірс, наприклад, вважає, що базові обов'язки будь-яка людина виконує безкоштовно: догляд за собою, підтримання чистоти в кімнаті, прогулянки з вихованцем, якщо його покупка була бажанням дитини.

При цьому додаткові прохання батьків можуть приносити дитині вигоду: погуляти з молодшим братом, вирушити прополювати грядки на дачу — з цими клопотами дитина розбиратися не зобов'язана, тому гроші стануть чудовим підкріпленням її мотивації.

Для дитини ця схема зрозуміла і проста: вона поки що не може оцінити користь чистоти у квартирі або отриманої у чверті п'ятірки, натомість радість від купленої нової іграшки зрозуміла. До того ж, гроші — мотивація для тих, з ким випробувано метод батога та пряника. Вони відчутні, покупки на зароблені монетки радують і підганяють робити ще більше, вчитися краще.

Зворотний бік медалі

У сім'ях, де дітям платять за домашні справи чи позначки у школі, теплі довірчі стосунки швидко можуть підмінитися на ринкові. Дитина, яка несподівано отримала доступ до фінансів, оперативно вчиться торгуватися, розбиратися у формулюваннях і трактувати їх на свою користь.

Було сказано, що за хороше закінчення чверті дитина отримає тисячу гривень, але ніхто не казав, що «хороше» — це одні п'ятірки. Хіба одна трійка псує загальну картину? Такий підхід призводить до сварок у сім'ї та напружених відносин.

Ще один відчутний мінус такого підходу — відсутність іншої мотивації. Дитина втрачає інтерес до навчання, не хоче розуміти, чому мамі та татові важлива її допомога та участь у домашніх обов'язках.

Якщо батьки одного разу вирішать, що більше не хочуть платити за оцінки, дитина відчує себе ошуканою і може серйозно розчаруватися у дорослих, які порушують умови договору.

Джерело